In de brief dringen we er bij de Europese Commissie op aan om actie te ondernemen om alle handel tussen de EU en Israëls illegale nederzettingen in bezet Palestijns gebied, inclusief Oost-Jeruzalem, te verbieden. Dit is essentieel voor de EU en haar lidstaten om te voldoen aan hun verplichtingen onder internationaal recht.
De Israëlische nederzettingen in bezet Palestijns gebied zijn illegaal volgens het internationaal recht. De bouw en uitbreiding ervan vormen ernstige schendingen van het internationaal humanitair recht en gaan hand in hand met systematische mensenrechtenschendingen tegen de Palestijnse bevolking. We zetten ons al langer in om te zorgen dat Nederland en de Europese Unie zich houden aan verplichtingen die er zijn onder internationaal recht om niet bij te dragen aan ernstige schendingen. Ook spreken we financiële instellingen en bedrijven die betrokken zijn bij de illegale nederzettingen aan op hun verantwoordelijkheden. Dit doen we onder meer door middel van ons jaarlijkse Don’t Buy Into Occupation rapport.
De adviesopinie van het Internationaal Gerechtshof van afgelopen jaar heeft nogmaals bevestigd dat landen de verplichting hebben ‘zich te onthouden van het aangaan van economische of handelsbetrekkingen met Israël betreffende [bezet Palestijns gebied] of delen daarvan die de onwettige aanwezigheid van Israël in het gebied kunnen versterken’, en ‘stappen te ondernemen om handels- of investeringsbetrekkingen die bijdragen aan de instandhouding van de door Israël gecreëerde illegale situatie in bezet Palestijns gebied te voorkomen’.