Het VN-rapport van Speciaal Rapporteur Francesca Albanese verwijst onder andere naar onderzoek van de Don’t Buy Into Occupation coalitie en PAX. Albanese roept bedrijven op om onmiddellijk alle activiteiten en zakenrelaties die mensenrechtenschendingen en internationale misdaden tegen Palestijnen in stand houden te staken.
Het rapport vormt een belangrijke mijlpaal in het op de kaart zetten van de betrokkenheid van bedrijven bij de ernstige schendingen van het internationaal recht door Israël in de bezette Palestijnse gebieden. Albanese laat er geen twijfel over bestaan dat bedrijven die in wat voor vorm dan ook betrokken zijn bij de illegale bezetting bijdragen aan internationale misdaden en dat zij of hun bestuurders hiervoor strafrechtelijk aansprakelijk kunnen en moeten worden gehouden. Het rapport gaat in op de betrokkenheid van specifieke bedrijven in verschillende sectoren: wapenfabrikanten, tech-bedrijven, producenten van bouwmaterialen en -machines, dienstverleners en financiële instellingen, maar ook universiteiten en liefdadigheidsinstellingen.
Als bedrijven daadwerkelijk mensenrechten due diligence hadden uitgevoerd, dan zouden ze zich al lang geleden hebben teruggetrokken uit de Israëlische bezetting.
Speciaal Rapporteur Francesca Albanese
De Don’t Buy Into Occupation coalitie onderzoekt sinds 2021 de investeringen door Europese financiële instellingen in bedrijven die betrokken zijn bij de illegale Israëlische nederzettingen. Vorig jaar publiceerde PAX een rapport over de investeringen van Europese financiële instellingen in wapenbedrijven die aan Israël leveren. In haar nieuwe rapport bestempelt Albanese financiële instellingen die geld investeren in de Israëlische regering of in bedrijven die op wat voor manier dan ook bijdragen aan de Israëlische bezetting als “enablers” van deze bezetting, alsook van apartheid en genocide. In het rapport wordt bijvoorbeeld BNP Paribas genoemd: deze bank financiert wapenbedrijven die leveren aan het Israëlische leger. Barclays, een van de grootste banken van Europa, investeert in leveranciers van militaire technologie die gebruikt wordt bij luchtaanvallen op Gaza. AXA, de Franse verzekeringsgigant, wordt genoemd vanwege het financieren van bedrijven die bijdragen het slopen van Palestijnse huizen en bezittingen. Ook het Noorse Government Pension Fund, een van de grootste pensioenfondsen ter wereld, heeft aandelen in meerdere bedrijven wiens producten of diensten een cruciale rol spelen bij de Israëlische bezetting. De bedrijven waar de genoemde financiële instellingen in investeren worden ook gefinancierd door Nederlandse banken, pensioenfondsen en verzekeraars.
Zoals het rapport van de Speciaal Rapporteur duidelijk bevestigt lopen alle bedrijven, of het nu gaat om lokale dochterondernemingen, internationale moederbedrijven of investeerders, die op wat voor manier dan ook betrokken zijn bij de Israëlische bezettingseconomie, het risico bij te dragen aan en mogelijk juridisch medeplichtig te worden aan ernstige schendingen van het internationaal recht. Financiële instellingen moeten hun investeringen in medeplichtige bedrijven beëindigen en stoppen met het faciliteren van bezetting, apartheid en genocide.
Roep jouw bank, pensioenfonds of verzekeraar op om actie te ondernemen en te desinvesteren: Banken, verzekeraars en pensioenfondsen investeren in bedrijven betrokken bij illegale nederzettingen in bezet Palestijns gebied
Het rapport van de speciale VN-rapporteur kun je downloaden van de website van de VN-Mensenrechtenraad: https://www.ohchr.org/sites/default/files/documents/hrbodies/hrcouncil/sessions-regular/session59/advance-version/a-hrc-59-23-aev.pdf