Vandaag is het de Internationale Dag tegen Zand- en Stofstormen. De Verenigde Naties hebben deze dag in het leven geroepen omdat ze wereldwijd een ernstig probleem zijn. De stormen vormen een grote bedreiging voor milieu, gezondheid, landbouw, levensonderhoud en het sociaal-economisch welzijn. Voor Irak wordt voorspeld dat het aantal stormen binnenkort zal oplopen tot ongeveer 300 per jaar. In sommige gevallen leidt één storm ertoe dat duizenden mensen medische behandeling zoeken.
Zand- en stofstormen vormen helaas slechts een deel van de milieuproblematiek in Irak. Het land worstelt met klimaatverandering, milieuvervuiling, verlies van biodiversiteit en ontbossing. Daarom starten wij een 2,5 jaar durend project voor gezamenlijke klimaatacties.
Voor dit project verzamelen we gegevens, verhalen en ervaringen van gemeenschappen om hen en de Irakese overheid te helpen de problemen aan te pakken. PAX voert dit project uit met het Instituut voor Regionale en Internationale Studies (IRIS) van de Amerikaanse Universiteit van Sulaimania en Instituut Clingendael.
De gegevens worden verzameld door middel van Citizen Science en Open-Source Data Collection (OSINT), met Iraakse studenten en maatschappelijke organisaties. Hoewel er tientallen Iraakse organisaties, journalisten en activisten actief zijn op het gebied van het milieu, worden zij ook steeds vaker geconfronteerd met een beperking van vrijheid en bedreigingen van hun persoonlijke veiligheid. Toch hebben leden van maatschappelijke organisaties aangegeven dat er behoefte is aan kennisuitwisseling en gezamenlijke actie.
In juni van dit jaar faciliteerde PAX zo’n kennisuitwisseling door zevenentwintig leden van maatschappelijke organisaties samen te brengen om de problemen te bespreken. De deelnemers keken naar mogelijkheden voor actie, die PAX verder wil faciliteren. Het enthousiasme van de deelnemers is een veelbelovende start voor toekomstige initiatieven.
Foto: Herder loopt langs kudde in Najaf, op 23 mei 2022, tijdens een zandstorm die het land teisterde.