Categorieën
Nieuws

Normalisering van kernwapens is gevaarlijk en moet stoppen

Voor Nederland zijn kernwapens niet langer taboe. Dat is een trendbreuk waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Het is zeer belangrijk dat de regeering op haar schreden terugkeert.

In het coalitieakkoord toont het kabinet-Jetten zich voorstander van het versterken van Europese nucleaire afschrikking. Daarom wordt momenteel samenwerking gezocht met Frankrijk, dat als enige EU-land over kernwapens beschikt. Minister van Buitenlandse Zaken Berendsen liet ook weten dat het deels Nederlandse bedrijf Urenco gaat helpen bij het Britse kernwapenprogramma.

Ondertussen blijven Amerikaanse kernwapens op Nederlandse bodem liggen. En op recente berichten dat Finland en Litouwen kernwapens op eigen bodem willen toestaan en dat de VS kernwapens willen plaatsen in het oosten van Europa volgt geen enkele kritiek. Kernwapens worden in rap tempo genormaliseerd.

Opvallend is dat met geen woord wordt gerept over de desastreuze gevolgen van daadwerkelijke inzet. Dat is problematisch, omdat atoombommen de unieke capaciteit bezitten om de gehele mensheid uit te roeien. Het taboe is er niet voor niets.

Catastrofaal

Op 6 augustus 1945 werd het kernwapen voor het eerst ingezet. De VS bombardeerden toen de Japanse stad Hiroshima. Ruim 70.000 mensen waren op slag dood door de ongekende ontploffing en de vuurzee die volgde. In de dagen, weken en maanden daarna stierf een vergelijkbaar aantal mensen, onder andere door stralingsziekte. Op 9 augustus explodeerde de tweede kernbom boven Nagasaki, met nog eens 74.000 doden. Ruim 90 procent van de
slachtoffers bestond uit burgers.

Sindsdien zijn er bommen ontwikkeld die nog veel vernietigender zijn. Specifiek waterstofbommen, die duizend keer krachtiger kunnen zijn. Een zo’n bom kan een grote stad volledig van de kaart vegen. In 1945 ontploften twee atoombommen. Van een geheel andere orde is een kernoorlog. Naar de gevolgen hiervan zijn studies gedaan. Zo zou een ‘beperkte’ nucleaire oorlog tussen India en Pakistan direct tot tientallen miljoenen doden leiden. Dat is dan het resultaat van 100 tot 500 kernwapens – slechts een paar procent van het wereldwijde totaal. Een kernoorlog tussen de VS en Rusland waarbij duizenden bommen ontploffen, kan resulteren in vele honderden miljoenen doden. Dit is niet eens het ergste. Na de strijd volgt mogelijk een nucleaire winter. Wetenschappers berekenden dat er bij een kernoorlog zoveel roet en stof hoog de lucht in komt dat de aarde jarenlang meerdere graden afgekoeld kan zijn. Hierdoor mislukken oogsten, waardoor hongersnood en chaos ontstaan, met als gevolg mogelijk miljarden doden. Dit alles nog los van de vraag of de mensheid het überhaupt overleeft.

Afgrond

De positieve passage over nucleaire wapens in het coalitieakkoord van het kabinet is een trendbreuk, die kennelijk zonder enige discussie tussen VVD, D66 en CDA tot stand is gekomen. Maar discussie over kernwapens is nodig, juist nu. Omdat er een wapenwedloop woedt in een wereld waarin spanningen tussen grootmachten toch al akelig hoog opgelopen zijn en diplomatie verleerd
lijkt. De huidige dreiging werd begin dit jaar nog eens onderstreept door de wetenschappers van de Doomsday Clock, die meten hoe dicht de mensheid bij de (zelf gecreëerde) afgrond staat. Momenteel een schamele 85 seconden.

Discussie is ook nodig uit eigenbelang. Door Amerikaanse kernwapens op vliegbasis Volkel is Nederland namelijk een doelwit, zoals ook beschreven staat in het huiveringwekkende boek ”Kernoorlog, het scenario” van Annie Jacobsen. Kleine landen zijn bovendien bijzonder kwetsbaar voor een kernaanval, omdat direct het hele economische en bestuurlijke centrum weggevaagd
zal worden. Kernontwapening zou juist voor Nederland prioriteit moeten zijn.

Over kernwapens wordt meer en meer gesproken alsof het normale wapens zijn. De gruwelijke gevolgen van daadwerkelijk gebruik worden hierbij vakkundig verzwegen, terwijl organisaties als het Rode Kruis geen enkel scenario hebben als het zover komt. Hulp bieden is dan immers onmogelijk. Normalisering van kernwapens is gevaarlijk en moet stoppen. Het is de hoogste tijd voor een eerlijk gesprek over deze massavernietigingswapens.

Dit artikel van PAX-directeur Rolien Sasse verscheen eerder in het Reformatorisch Dagblad

Kernwapens in Nederland en Europa

Ook de Nederlandse regering zou zich moeten inzetten voor nucleaire ontwapening. Het tegenovergestelde gebeurt nu. Het kabinet is voorstander van Europese kernwapens. Maar kernwapens zijn massavernietigingswapens, die mens en aarde kunnen verwoesten. Hoe meer kernwapens er zijn, hoe groter de kans dat ze worden gebruikt. Dat mag niet gebeuren.

Dit is té belangrijk om je niet over uit te spreken. Daarom startten we een petitie: Zeg Nee Tegen Kernwapens! Met jullie handtekeningen voeren we de druk op. En druk werkt.

Bekijk ook