In plaats van de groeiende achterstand in goederen weg te werken, hebben de Israëlische autoriteiten verzoeken van tientallen ngo’s om levensreddende goederen binnen te brengen afgewezen, met als reden dat deze organisaties “niet bevoegd zijn om hulp te leveren”. Alleen al in juli werden meer dan 60 verzoeken op basis van deze rechtvaardiging afgewezen.
Door deze blokkade liggen er voor miljoenen dollars aan voedsel, medicijnen, water en onderdakartikelen vast in magazijnen in Jordanië en Egypte, terwijl de Palestijnen verhongeren.
‘Anera heeft voor meer dan 7 miljoen dollar aan levensreddende hulpgoederen klaarstaan om Gaza binnen te gaan – waaronder 744 ton rijst, genoeg voor zes miljoen maaltijden – maar deze goederen worden tegengehouden in Ashdod, slechts enkele kilometers verderop’, aldus Sean Carroll, president en CEO van Anera.
Veel van de ngo’s die nu te horen hebben gekregen dat ze niet “bevoegd” zijn om hulp te verlenen, zijn al tientallen jaren actief in Gaza, genieten het vertrouwen van de gemeenschappen en hebben ervaring met het veilig verlenen van hulp. Nu zitten ziekenhuizen zonder basisbenodigdheden, sterven kinderen, mensen met een handicap en ouderen van honger en te voorkomen ziekten, en gaan hulpverleners zelf hongerig naar hun werk.
De blokkade houdt verband met nieuwe regels voor de registratie van internationale ngo’s die in maart zijn ingevoerd. Op grond van deze nieuwe regels kan registratie worden geweigerd op basis van vage en gepolitiseerde criteria, zoals vermeende “delegitimering” van de staat Israël. Internationale ngo’s waarschuwden dat het proces bedoeld was om onafhankelijke organisaties te controleren, belangenbehartiging het zwijgen op te leggen en humanitaire verslaggeving te censureren. Deze nieuwe bureaucratische obstructie is in strijd met het gevestigde internationaal recht, aangezien zij de controle en annexatie van de bezette Palestijnse gebieden door Israël versterkt.
Tenzij internationale ngo’s voldoen aan alle registratievereisten, waaronder de verplichte verstrekking van gegevens over particuliere donateurs, volledige lijsten van Palestijnse medewerkers en andere gevoelige informatie over personeel voor zogenaamde “veiligheidscontroles” door de Israëlische autoriteiten, zouden veel organisaties gedwongen kunnen worden hun activiteiten in Gaza en de Westelijke Jordaanoever, inclusief Oost-Jeruzalem, stop te zetten en al hun internationale medewerkers binnen 60 dagen terug te trekken. Sommige organisaties hebben zelfs een ultimatum van zeven dagen gekregen om lijsten van Palestijnse medewerkers te verstrekken.
NGO’s hebben duidelijk gemaakt dat het delen van dergelijke gegevens onwettig is (ook volgens de relevante wetgeving inzake gegevensbescherming), onveilig en onverenigbaar met humanitaire beginselen. In de dodelijkste context voor hulpverleners wereldwijd, waar 98 procent van de omgekomen humanitaire hulpverleners Palestijnen waren, hebben NGO’s geen garanties dat het overhandigen van dergelijke informatie hun personeel niet in nog groter gevaar brengt of wordt gebruikt om de door de Israëlische regering verkondigde militaire en politieke doelstellingen te bevorderen.
Vandaag zijn de angsten van de internationale ngo’s bewaarheid geworden: het registratiesysteem wordt nu gebruikt om hulp verder te blokkeren en voedsel en medicijnen te weigeren, terwijl het ergste scenario van hongersnood zich voltrekt.
‘Sinds de volledige belegering op 2 maart is ingegaan, heeft CARE geen van onze voorraden ter waarde van 1,5 miljoen dollar die we vooraf in Gaza hadden opgeslagen, kunnen leveren,’ aldus Jolien Veldwijk, landendirecteur van CARE. ‘Het gaat hierbij om cruciale zendingen met voedselpakketten, medische benodigdheden, hygiënekits, dignity kits en artikelen voor moeder- en kindzorg. Onze taak is om levens te redden, maar door de registratiebeperkingen krijgen burgers niet de voedsel, medicijnen en bescherming die ze dringend nodig hebben.’‘
‘Oxfam heeft voor meer dan 2,5 miljoen dollar aan goederen die door Israël zijn geweigerd om Gaza binnen te komen, met name WASH- en hygiëneproducten en voedsel,’ aldus Bushra Khalidi, beleidsmedewerker bij Oxfam. ‘Dit registratieproces geeft internationale ngo’s het signaal dat hun vermogen om te opereren ten koste kan gaan van hun onafhankelijkheid en hun vermogen om zich uit te spreken.’
Deze beperkingen maken deel uit van een bredere strategie die het zogenaamde “GHF”-programma omvat – een gemilitariseerd distributiemechanisme dat wordt gepromoot als een humanitaire oplossing. In werkelijkheid is het een dodelijk controlemiddel, waarbij sinds de start ervan minstens 859 Palestijnen zijn omgekomen in de buurt van “GHF”-locaties.
‘Het gemilitariseerde voedselverdelingsprogramma heeft hongersnood als wapen ingezet en leed veroorzaakt. De voedselverdeling op GHF-locaties heeft geleid tot extreem geweld en moorden, voornamelijk op jonge Palestijnse mannen, maar ook op vrouwen en kinderen, die naar de locaties zijn gekomen in de hoop voedsel te krijgen”, aldus Aitor Zabalgogeazkoa, noodhulpcoördinator van Artsen zonder Grenzen in Gaza.
Zowel het “GHF”-programma als het INGO-registratieproces hebben tot doel onpartijdige hulp te blokkeren, Palestijnse actoren uit te sluiten en vertrouwde humanitaire organisaties te vervangen door mechanismen die politieke en militaire doelen dienen. Ze komen op een moment dat de Israëlische regering haar militaire offensief opvoert en haar bezetting van Gaza intensiveert, waarmee duidelijk wordt dat deze maatregelen deel uitmaken van een bredere strategie om de controle te versterken en de Palestijnse aanwezigheid uit te wissen.
‘Op dit moment weet iedereen wat het juiste, humane antwoord is, en dat is niet een drijvende pier, luchtdroppings of de ‘GHF’. Het antwoord om levens te redden, de mensheid te redden en jezelf te redden van medeplichtigheid aan een opzettelijk veroorzaakte massale hongersnood, is om alle grenzen 24 uur per dag open te stellen voor de duizenden vrachtwagens, miljoenen maaltijden en medische benodigdheden die klaarstaan en in de buurt wachten,’ zegt Sean Carroll van Anera.
We roepen alle staten en donoren op om:
- Zet druk op Israël om een einde te maken aan het gebruik van hulp als wapen, onder meer door bureaucratische belemmeringen, zoals de registratieprocedures voor internationale ngo’s.
- Ervoor te zorgen dat internationale ngo’s niet worden gedwongen om gevoelige persoonlijke informatie te delen, wat in strijd is met de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), of de veiligheid of onafhankelijkheid van hun personeel in gevaar te brengen als voorwaarde voor het verlenen van hulp.
- Eis de onmiddellijke en onvoorwaardelijke opening van alle grensovergangen en voorwaarden voor de levering van levensreddende humanitaire hulp.
Ondertekenaars:
1. A New Policy
2. ACT Alliance
3. ActionAid Denmark
4. ActionAid International
5. Action Against Hunger (ACF)
6. Action For Humanity
7. All We Can
8. Alliance Sud
9. American Friends Service Committee (AFSC)
10. Americares
11. Anera
12. Asamblea de Cooperación por la Paz
13. Bystanders No More
14. Campaign Against Arms Trade
15. Canadian Foodgrains Bank
16. CARE
17. Caritas Internationalis
18. Caritas Jerusalem
19. Caritas Middle East and North Africa
20. Caritas Switzerland
21. Center for Jewish Nonviolence
22. Charity & Security Network
23. ChildFund Alliance
24. Children Not Numbers
25. Christian Aid
26. Churches for Middle East Peace (CMEP)
27. CISS – Cooperazione Internazionale Sud Sud
28. Committee to Protect Journalists
29. Comundo
30. Cooperation Canada
31. COORDINADORA VALENCIANA ONGD
32. DanChurchAid
33. Danish Refugee Council (DRC)
34. Department of Service to the Palestinian Refugees
35. Diakonia
36. Diakonie Katastrophenhilfe
37. EDUCO
38. Embrace the Middle East
39. Emergency – Life Support for Civilian War Victims Ong Ets
40. Entreculturas
41. Finn Church Aid (FCA)
42. Forum Ziviler Friedensdienst e.V. (Pro Peace)
43. Frieda – the Feminist Peace Organization
44. Friends Committee on National Legislation (FCNL)
45. Fund for Global Human Rights
46. Glia
47. HEKS/EPER (Swiss Church Aid)
48. HelpAge International
49. Humanitarian Coalition
50. Humanity Auxilium
51. Humanity & Inclusion – Handicap International
52. Humanity First UK
53. INARA
54. Insecurity Insight
55. International Development and Relief Foundation (IDRF)
56. INTERSOS
57. Islamic Relief
58. Jahalin Solidarity
59. Japan International Volunteer Center (JVC)
60. Jüdische Stimme für Demokratie und Gerechtigkeit in Israel/Palästina JVJP Switzerland
61. KinderUSA
62. Kvinna till Kvinna Foundation
63. La Coordinadora de Organizaciones para el Desarrollo (The Spanish Development NGO Platform)
64. Médecins du Monde International Network
65. Médecins Sans Frontières (MSF)
66. MedGlobal
67. Medical Aid for Palestinians (MAP)
68. medico international
69. medico international schweiz
70. Mennonite Central Committee (MCC)
71. Middle East Children’s Alliance
72. MPower Change Action Fund
73. Muslim Aid
74. Nonviolent Peaceforce
75. NORWAC – Norwegian Aid Committee
76. Norwegian Church Aid
77. Norwegian People’s Aid (NPA)
78. Norwegian Refugee Council (NRC)
79. Oxfam
80. Palestinian Children’s Relief Fund (PCRF)
81. PANZMA – Palestinian Australian New Zealand Medical Association
82. PARCIC
83. Pax Christi International
84. PAX for Peace
85. Peace Watch Switzerland
86. People in Need (PIN)
87. Plan International
88. Polish Humanitarian Action (PAH)
89. Portuguese Platform of Development NGOs
90. Premiere Urgence Internationale (PUI)
91. Project HOPE
92. Relief International
93. Right to Play
94. Sabeel-Kairos UK
95. Saferworld
96. Save the Children International
97. Secours Islamique France (SIF)
98. Solidar Suisse
99. Solidarités International
100. SWISSAID
101. Terre des Hommes Italy
102. Terre des Hommes Lausanne
103. The Eastern Mediterranean Public Health Network (EMPHNET)
104. The United Church of Canada
105. United Against Inhumanity (UAI)
106. Vento di Terra
107. War Child Alliance
108. Weltfriedensdienst e.V.